Topuk Dikeni (Kalkaneal Spur) (Plantar Fasiit)

  • Anasayfa
  • Ayak
  • Topuk Dikeni (Kalkaneal Spur) (Plantar Fasiit)
Topuk Dikeni (Kalkaneal Spur) (Plantar Fasiit)
Topuk Dikeni (Kalkaneal Spur) (Plantar Fasiit)

Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan kemik benzeri kalsiyum birikintisidir. Sıklıkla topuğun önünde başlar ve daha sonra ayağın diğer kısımlarını etkiler. Bubölgedeki kaslar ve bağların gerilmesi ile oluşur . ayak orta alt kısımda olunca plantar fascit adını alır.Bu yüzden her zaman çıplak gözle görülmez. Sıklıkla kas ve bağ dokusunda görülen uzun süreli gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres,taban desteği olmayan  ayakkabı seçimi topuk dikeninin yaygın bir nedenleri arasındadır. Uzun süre ayakta kalmak, şeker hastalığı ve obesite(şişmanlık) diğer nedenler arasındadır. Topuğun ön kısmında ağrı, şişlik, ısı artışı gibi iltihap belirtileri görülür
opuk mahmuzları ve plantar fasiit ile ilişkili topuk ağrısı dinlenmeye iyi yanıt vermeyebilir. Bir gece uykusundan sonra yürürseniz, plantar fasya aniden uzadıkça ve topuk üzerinde uzanan ve çeken ağrı daha da kötü hissedebilir. Ağrı genellikle daha fazla yürüdükçe azalır. Ancak uzun süre dinlendikten veya yoğun yürüyüşten sonra tekrarlayan bir ağrı hissedebilirsiniz.
Topuk dikeni ağrısı dinlenmekle azalmayabilir. Hastalar genellikle gece uykusu sonrası ayağa ile kalktıklarında plantar fasia gergin olduğu için ağrı hissederler. Ağrı bazen yürüdükçe azalır.
 

 

 

Topuk dikeni ve ilgili durumlar için yapılan tedaviler arasında egzersiz, tabanlık,gece atelleri,  ortezler, antienflamatuar ilaçlar ve kortizon enjeksiyonları, prp enjeksiyonu, nöral terapi,proloterapi, laser hilterapi ,ESWT (şok dalgası) tedavisi, fizik tedavi ve esneme ve germeler sayılabilir. Konservatif tedaviler başarısız olursa, cerrahi gerekebilir. 
Cerrahi sonrası komplikasyon arasında sinir ağrısı, tekrarlayan topuk ağrısı, alanın kalıcı uyuşukluğu, enfeksiyon ve skar ,stres kırığı ve tendinit riski yer alır.
 

 

 

 

Soru ve Görüş Paylaş