Tenisci Dirseği (Lateral Epikondilit)

Tenisci Dirseği (Lateral Epikondilit)
Tenisci Dirseği (Lateral Epikondilit)

Tenisçi dirseği (Lateral epikondilit), dirseğinizdeki tendonlar aşırı yüklendiğinde, genellikle el bileği ve kolun tekrarlayan hareketleri ile oluşan ağrılı bir durumdur.
ismine rağmen, sporcular tenisçi dirseği gelişmez.Mesleki olarak  tenisçi dirseğine neden olabilecek hareket zorlanmalarını sık yapan kişilerdede sık rastlanır. Bu meslekler kabaca  tesisatçılar, ressamlar, marangozlar ve kasaplar, ağır sanayi çalışanaları, vida sıkımı yapan kişiler, boyacılar , bilgisayar faresini çok sık kullanan meslek grupları  ve ev hanımlarıdır.

Tenisçi dirseğinde ağrı dirseğinizin dışından ön kolunuza ve bileğinize yayabilir. Ağrı ve güçsüzlük şu işleri yapmanızı zorlaştırabilir: El sıkışmak  veya bir nesneyi tutmak, Bir kapı kolu çevirmek,  Bir fincan kahve tutmak .
Asıl neden dirseği aşırı kullanmak ve kasların aşırı gerilmesidir. Tekrarlanan hareketler ve dokudaki stres, ön kol kaslarını dirseğinizin dışındaki kemik çıkıntılarına bağlayan tendonlarda bir dizi küçük yırtık ile sonuçlanabilir.
Doktorunuz fizik muayenede etkilenen bölgeye baskı uygulayabilir veya dirseğinizi, bileğinizi ve parmaklarınızı çeşitli şekillerde hareket ettirmenizi isteyebilir.tanı koymak için röntgen ve magnetic rezonans(MR) isteyebilir.

TEDAVİ:
İlaç tedavisi
Fizik tedavi
Enjeksiyonlar
Proloterapi
PRP enjeksiyonu
Nöral terapi
ESWT (şok dalgası ile tedavi)
Laser(hilterapi)
Epikondilit dirseklikleri
Ameliyat

 

TENİSCİ DİRSEĞİ OLAN KİŞİLERE YAPILACAK EN ÖNEMLİ TAVSİYE EL BİLEĞİNİ ZORLAYAN VE SIK TEKRARLAYAN HAREKETLERDEN KAÇINMALARI OLACAKTIR.

 

Soru ve Görüş Paylaş