Omuzlarımdaki Ağrı Ve Güçsüzlüğün Sebebi Ne?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Omuzlarımdaki Ağrı Ve Güçsüzlüğün Sebebi Ne?
Omuzlarımdaki Ağrı Ve Güçsüzlüğün Sebebi Ne?
Omuzlarımdaki Ağrı Ve Güçsüzlüğün Sebebi Ne?

Omuz eklemleri kürek, kol ve köprücük kemiklerinin birleşiminden oluşur. Kaslarımız kürek kemiği ve kol kemiği arasındaki hareketi sağlar.  Yapılan yanlış hareketler ve spor sırasında yapılan kas yıpranması sonrasında, kaslarımız yırtılabilir veya kopabilir. Kısmi kas yırtılmasında kanama ve şişlik belirtileri görülürken, tam yırtılmalarda ağrı ve kuvvet kaybı gibi ciddi belirtiler görülebilir.

Sorun ortaya çıkar çıkmaz yapılacak müdahaleler kasın iyileşmesi için son derece önemlidir.  Şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan kas yırtılmaları, tedavi edilmezse kişiye göre değişse de yaklaşık bir yıl içinde kalıcı hale gelebilir.

Peki Neden Olur?

Kasların yaşlanması, kazalar, düşme, aşırı zorlama, ağır sporlar, yukarı doğru uzanarak iş yapma gibi nedenler zamanla kasın yırtılmasına sebep olur. Yırtığın olduğu bölgede şişme ve ödem normaldir.

Teşhis ve Tedavi

Gerekli muayene yapıldıktan sonra çekilen  manyetik rezonans görüntüleme ile kasın durumu incelendikten sonra tedavi yöntemine karar verilir. Eğer hastada tam kas yırtığı varsa tek tedavi yöntemi ameliyattır. Eğer kas yırtılması tam değil kısmi ise yaşa bağlı olarak çeşitli tedaviler uygulanır. 65  yaşın üzerindekilere fizik tedavi ve ilaç tedavisi genellikle önerilen bir yöntem olmakla birlikte, ödem tedavisi için  tek dozluk kortizon iğne de yapılabilir. Eğer eklemde kireçlenme oluştuysa protez ameliyatı şarttır. Genç hastalarda ise kortizon  iğne ve ilaç tedavileri yeterli olmazsa ameliyat önerilir. Bu ameliyatlar açık veya artroskopik ameliyatlar olmak üzere çeşitlendirilebilir.

Soru ve Görüş Paylaş