Yazın Protez Ameliyatı Olursam Enfeksiyon Olur Mu?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Yazın Protez Ameliyatı Olursam Enfeksiyon Olur Mu?
Yazın Protez Ameliyatı Olursam Enfeksiyon Olur Mu?
Yazın Protez Ameliyatı Olursam Enfeksiyon Olur Mu?

Protez ameliyatları;  birçok sebebe bağlı olarak gelişen diz ve kalça kireçlenmelerinin tedavisinde  oldukça yoğun olarak  kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Dizde veya kalçada geçmeyen ağrılar,  yürüme zorlukları gibi durumlarda, yıpranan, bozulan eklemlerin yerine metal implantlar konur. Yani ekleme yerleştirilen protezlerle yeni bir eklem elde edilir. Başarı oranı son derece yüksek olan protez uygulamaları ile  yaşam konforu en üst seviyeye taşınır.

Bazı hastalar protez ameliyatlarının zamanlaması konusunda tereddüt yaşamaktadır. Yazın yapılan ameliyatlar sonrası enfeksiyon oluşabileceği ve operasyonun başarısız olabileceğine dair kaygılar hastaların birçoğunu kışın ameliyat olmaya zorlar. Fakat gelişen teknolojiler, ameliyat ortamının sterilizasyonu en üst düzeye çıkarttığı gibi klimanın ameliyat ortamının ısısını istediğimiz dereceye  ayarlaması, ortamdaki hava sirkülasyonu ve benzeri önlemler enfeksiyon oluşma ihtimalini azaltır.  Bütün bunlar hekimin tecrübesi ile bir araya geldiğinde ameliyatta mevsim sorunu diye bir şey söz konusu olmayacaktır.

Ameliyat bölgesinde oluşacak herhangi bir enfeksiyon beliritsi  uzman hekim tarafından yapılan takiplerde farkedidiğinde derhal müdahale edilir. Bu nedenle  ameliyat sonrası süreçte hasta kontrolü çok önemlidir. Aksi halde ilerlemiş ortopedik enfeksiyonlar çok yıkıcı olabilir. Erken teşhis, uygun antibiyotik tedavisi ve cerrahi müdahaleler hadisenin kronikleşmesini önleyebilir.

Rahatsızlığın durumuna, hastanın sikayetine ve yapılan bütün tetkiklerin sonuçlarına göre hekim tarafından karar verilecek olan ameliyat zamanı, hasta için herhangi bir sorun teşkil etmez. Hastaya düşen hekimin önerilerini dinlemek, ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlere uymaktır.

Soru ve Görüş Paylaş